Pierwsze medale Stypendystów II edycji Funduszu Natalii Partyki!

Czas zimy zmierza ku końcowi, a wraz z nim czeka nas zamknięcie sezonu w sportach zimowych. Dla stypendystów Funduszu Natalii Partyki, wspieranego przez sieć sklepów Biedronka, był to bardzo intensywny czas, nagrodzony wieloma medalami.

Wśród 10 stypendystów wybranych w II edycji, znajduje się troje trenujących na co dzień sporty zimowe. W mijającym sezonie, zdobyli  liczne medale i wyróżnienia. Ich ciężka praca i wytrwałość udowodniły, że opłaca się wspierać młode talenty sportowe.

Dominik Bury – biegi narciarskie

Dominik Bury, zawodnik z Istebnej, biegi narciarskie trenuje od 9 roku życia. Zimowe starty rozpoczął od zwycięstwa w Pucharze Polski na nartorolkach. Następnie reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata U-23 (młodzieżowców), organizowanych w amerykańskim Park City. W biegu na 15 kilometrów techniką dowolną Dominik zajął dziesiąte miejsce.

Podczas Mistrzostw Polski Seniorów, które rozgrywane były w dniach 11 – 12 lutego na trasach biegowych Kubalonki, wywalczył dwa medale. Pierwszego dnia rywalizacji zdobył brązowy medal w sprincie techniką dowolną, a 12 lutego okazał się najlepszy na dystansie 10 km stylem klasycznym, pewnie zdobywając tytuł Mistrza Polski w tej konkurencji.

,,Czuję się świetnie i jestem zadowolony z tego zwycięstwa, a jeszcze bardziej z trzeciego miejsca w sprincie. Radość jest jeszcze większa, bo osiągnąłem dobre wyniki tutaj u siebie. Zgromadziło się dużo kibiców i myślę, że ich nie zawiodłem – mówi Dominik po starcie w Mistrzostwach Polski – Moją dyspozycję ciężko jest teraz określić, bo jestem jeszcze zmęczony Mistrzostwami Świata U-23 i podróżą do Ameryki. Ogólnie mogę powiedzieć, że organizacja zawodów była super, bardzo mi się podobała, w dodatku są to bardzo profesjonalne trasy, a przez to, że udało mi się wygrać, moje samopoczucie jest bardzo fajne’’ – dodaje.

Po wspaniałym występie Dominika w Mistrzostwach Polski, został on powołany do reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w fińskim Lahti (22 lutego – 5 marca).

Przed mistrzostwami w Lahti, sprawdzianem dla Dominka były zawody Pucharu Świata w Otepää. Zaliczył dobry bieg, zajmując trzydzieste ósme miejsce. Warto zaznaczyć, że Dominik do tej pory w Pucharze Świata był pięćdziesiąty dziewiąty, więc tym wynikiem poprawił swoje notowania.

Podczas Mistrzostw Świata w Lahti Dominik był najlepszym z polskich zawodników w biegu na 15 kilometrów techniką klasyczną- zajął 41. miejsce i szóste wśród młodzieżowców.

Kamila Żuk – biathlon

Nasza kolejna stypendystka z medalami – Kamila Żuk – uznawana jest za przyszłość polskiego biathlonu. W tym sezonie 19-latka regularnie startowała w zawodach Pucharu Świata, zbierając swoje pierwsze międzynarodowe doświadczenie.

Pod koniec grudnia w Mistrzostwach Polski w biathlonie w sztafecie mieszanej na 5 km, gdzie mimo trudnych warunków pogodowych zdobyła srebrny medal. Sypał gęsty śnieg, okresowo pojawiały się silniejsze podmuchy wiatru, co w połączeniu z mrozem znacznie utrudniało bieg i strzelanie.

Podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Novym Meście potwierdziła, że drzemie w niej spory potencjał. Rozpoczęła od ósmego miejsca w biegu indywidualnym na 12,5 km, natomiast w sprincie zdobyła brązowy medal. Z kolei w wieńczącym mistrzostwa biegu pościgowym została sklasyfikowana na 12. pozycji.

To dopiero drugi sezon Kamili w Pucharze Świata w seniorskim biathlonie. Tym bardziej brązowy medal na Mistrzostwach Europy Juniorów powinien napawać optymizmem na przyszłość.

Michał Nowaczyk – snowboard alpejski

Stypendysta Michał Nowaczyk, snowboardzista alpejski, wziął udział w Pucharze Europy w austriackim Gerlitzen oraz 28. Zimowej Uniwersjadzie w Ałmatach w Kazachstanie. W Uniwersjadzie przedostał się do finału, ale zajął czwarte miejsce.

,,Szkoda, że zabrakło trochę do medalu, ale z czwartej pozycji też jestem bardzo dumny’’ – mówił. Za stypendium sportowe Funduszu Natalii Partyki kupił między innymi buty snowboardowe.

W dniach 9-17 marca w Sierra Nevada w Hiszpanii odbędą się Mistrzostwa Świata, gdzie  do snowboardowej reprezentacji kraju PZN powołał pięciu zawodników, a wśród nich Michała Nowaczyka.

Pozostali stypendyści

Zimą działo się wiele nie tylko w sportach zimowych. Większość naszych stypendystów intensywnie trenuje w oczekiwaniu na rozpoczęcie sezonu, jednakże niektórzy z nich mają za sobą pierwsze starty.

Pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski, trenujący biegi, ma powody do zadowolenia. Podczas Meetingu w Nantes zdobył złoty medal w biegu na 800m. Świetnie wypadł też na zawodach Copernicus Cup 2017 w Toruniu. Wywalczył brązowy medal w bardzo dobrze obsadzonym biegu na 800 metrów.

,,Biegło mi się rewelacyjnie. O ponad półtorej sekundy poprawiłem rekord życiowy w hali, a o pół sekundy życiówkę na stadionie. Zdobyłem też minimum na mistrzostwa Europy w Belgradzie’’ – mówił Mateusz.

W maju z reprezentacją pobiegnie na Bahamach Mistrzostwa Europy w Belgradzie.

W zawodach Copernicus Cup 2017 w Toruniu, wziął również udział nasz stypendysta Norbert Kobielski, trenujący skok wzwyż. Zdobył on srebrny medal, osiągając wysokość 2,22m.

Na Zimowych Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie pływaczka Justyna Burska często była obecna na podium. W kategorii Senior w stylu dowolnym zdobyła złoty medal na 400m, oraz srebrny medal w odległość na 200m, 800m i 1500m. W kategorii Młodzieżowiec w stylu dowolnym zajęła pierwsze miejsce w dystansie na 400m, 800m, 1500m, oraz drugie miejsce na dystansie 200m.

,,Dla pływaków ważniejszy jest sezon, który dopiero się rozpoczyna, tj. sezon letni, podczas którego rozgrywane są Mistrzostwa Świata i Uniwersjada. Będę starała się wypełnić minima na te imprezy.’’ – mówi Justyna.

Fundusz Natalii Partyki wraz z siecią sklepów Biedronka od 2 lat wspiera zdolnych sportowców, którzy z powodu różnych przeciwności losu mają utrudniony start. Przyznając stypendia, Fundusz pomaga im właściwie wykorzystywać drzemiący w nich potencjał, zgodnie z przyświecającym mu hasłem: „Uwierz w siebie i wygraj!”.

W II edycji programu  stypendialnego, stypendia trafiły do 10 sportowców w wieku od 17 do 22 lat, których cechuje duży potencjał, ale trudna sytuacja socjalna utrudnia im rozwój kariery sportowej.